Inne

Wiktor Mrok – „Czerwony Parasol”

Mosad i CIA ścigają nastolatkę, która dość przypadkowo, po śmierci ojca naukowca, przejęła wyniki badań nad supertajnym amerykańskim projektem dotyczącym broni chemicznej i psychologicznej.

Nastolatka, również przypadkiem trafia pod opiekę zorganizowanej grupy byłych funkcjonariuszy wywiadu KGB (tytułowego „Czerwonego Parasola”), którzy szkolą ją wykonywania najtrudniejszych zadań operacyjnych. Liczą zresztą – i słusznie – że kiedy dojdzie do negocjacji, co dalej z efektami dość przerażającego projektu, to ich pomoc zostanie sowicie wynagrodzona.

Proces szkolenia i nabywania przez Tatianę szczególnych umiejętności, to główny wątek powieści. Sam autor porównuje to szkolenie i zachowanie swojej bohaterki do serialu „Nikita”, a może przede wszystkim, do będącego inspiracją dla serialu filmu Luca Bessona.

Stwierdzenie jednak, że książka opowiada o szkoleniu zabójcy pracującego dla tajnej organizacji, to duże uproszczenie. W tle jest całkiem sporo kuchni szpiegowskiej. Od tego jak zabrać się za szantażowanie biznesmena mającego słabość do nieletnich, poprzez systemy łączności i taktykę pracy operacyjnej w terenie (np. organizacja bezpiecznego spotkania z przeciwnikiem).

Najwięcej jest jednak o sposobach podróżowania w taki sposób, aby uniknąć kontroli granicznych, albo przynajmniej nie dać się zidentyfikować w ich trakcie. A z drugiej strony: jak inwigilować osoby, które podróżując ukrywają swoją tożsamość i cel podróży.

Z opisu wydawcy:

Zimowa Moskwa. Siedemnastoletnia Tatiana, wracając z treningu gimnastyki, nie wie jeszcze, że jej życie za chwilę zmieni się nieodwracalnie. Kiedy w swoim domu, w zamożnej dzielnicy miasta, znajduje brutalnie zamordowanych rodziców i siostrę, nie pozwala sobie na rozpacz. Działa instynktownie, wiedziona twardym sportowym charakterem. Zabezpieczona przez ojca, odkrywa w domowej skrytce tajemnicze ampułki i pendrive’a. Los nie dał jej wyboru − musi dorosnąć, musi podejmować decyzje, od których zależy jej życie i dużo, dużo więcej. Czy wykaże się bezwzględnością? Czy będzie potrafiła zabić z zimną krwią? Liczy się wykonanie zadania.

„Czerwony parasol” to oparta na faktach historia, wyciągnięta z tajnych akt służb specjalnych. Od początku do końca trzyma czytelnika w niesłabnącym napięciu, zaskakując nagłymi zwrotami akcji. Wyraźne wątki polityczno-historyczne stanowią mocne tło szpiegowskiej, kryminalnej akcji, która toczy się w różnych krajach i na różnych kontynentach. Książka odsłania tajne metody działania służb specjalnych, zachowując jednocześnie lekkość przekazu i barwny, często dowcipny styl. Powierzając młodej dziewczynie rolę głównej postaci, autor w odważny sposób przełamuje stereotyp bohatera powieści sensacyjnej, dbając przy tym o zachowanie konwencji gatunku.

Wydawnictwo Initium, Kraków 2017, str. 592;

Ostatnia modyfikacja: Wrzesień 30, 2018