Leksykon powieści szpiegowskiej

Tomasz Turowski – „Egzekucja”

Odsunięty na emeryturę oficer polskiego wywiadu może się okazać bardzo przydatny w supertajnej operacji izraelskiego wywiadu, starającego się powstrzymać bardzo starannie zaplanowany i przygotowany, niezwykle groźny zamach terrorystyczny. Mosad jest w Waszyngtonie potrzebny tym bardziej, że FBI – ze względów politycznych – mało się stara.

Czy literaturę szpiegowską można mieszać z publicystyką? Pewnie nie da się tego uniknąć. Autorzy mają swoje poglądy, śledzą zdarzenia w służbach, w których często pracowali, oceniają postawy szefów i losy najgłośniejszych operacji. Echa zdarzeń można odnaleźć na stronach powieści, opisane w mniej lub bardziej zakamuflowany sposób.

Można mieć jednak wrażenie, że Tomasz Turowski trochę przekroczył rozsądną granicę. Spora część jego książki poświęcona jest sytuacji w Polsce. O polskim wywiadzie rozmawiają między sobą oficerowie służb rosyjskich, amerykańskich i izraelskich. Wypowiadają się ze zrozumiałą troską, ale żeby ich poglądy były zrozumiałe dla czytelnika, ich zdania mało przypominają zwykłą rozmowę, a bardziej krótkie przemówienia zawierające analizę sytuacji.

Ponieważ w powieści ważny jest wątek polski – zamachowcy to zrekrutowani w Polsce Tatarzy – do zespołu wywiadowczego Mosadu dokooptowany jest były oficer Agencji Wywiadu, specjalista od terroryzmu. Jednak oprócz kilku wzmianek o tym, że jest wybitnym ekspertem, właściwie nie wiadomo po co poleciał do Waszyngtonu.

Książka najlepsza jest w tych fragmentach, w których nie nawiązuje do Polski. Plan zamachu wydaje się bardzo sprytny. Sposób przeszkolenia i motywowania bezpośrednich sprawców – właściwie samobójców – przekonywujący. Pomysł przewiezienia oddziału terrorystycznego z Europu do Stanów Zjednoczonych, w taki sposób aby nikt nie zwrócił na nich uwagi, wiarygodny. Zupełnie niepotrzebnie puentą tej powieści jest publicystyczny wywód o tym jak poważne jest zagrożenie terrorystyczne i jak nim rolę odgrywają uchodźcy.

Z opisu wydawcy:

Bardzo bliska przyszłość – osłabiona Unia Europejska przeżywa kryzys, prezydent Stanów Zjednoczonych to nuworysz i biznesmen, z czym nie może pogodzić się wielu polityków, także w jego najbliższym kręgu. Jednym z największych zagrożeń są ataki terrorystyczne, można się ich spodziewać w każdym miejscu i o każdej porze.
Abdul Aziz i Abdurrahman, szkoleniowcy islamistycznych terrorystów, postanowili zwerbować młodych polskich Tatarów – Mustafę, Karima i Selima. Jaki jest ich cel? Ściąć głowę Wielkiemu Szatanowi. Wywiady rosyjski, amerykański, polski, niemiecki i izraelski prowadzą nie do końca uczciwą grę, wymieniają się pojedynczymi informacjami, każdy myśli o sobie i liczy na osiągnięcie swoich celów. Do gry wkracza Paweł, emerytowany agent wywiadu.
Czy wraz z członkami antyterrorystycznej jednostki likwidacyjnej Mossadu uda mu się powstrzymać terrorystów?

Tomasz Turowski, „Egzekucja – odrąbać łeb wielkiego szatana”, Wydawnictwo Melanż, Warszawa 2018, str. 301;

 

Ostatnia modyfikacja: Lipiec 30, 2018