Leksykon powieści szpiegowskiej

Tomasz Sekielski – „Smak suszy”

„Smak suszy” to kontynuacja „Zapachu suszy”, czyli głównie śledztwa toczącego się w związku z zamachami terrorystycznymi w Warszawie. Ofiarą zamachów są m.in. najbogatsza Polka i wpływowy biskup. W postępowaniu uczestniczy także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, chociaż nie wydaje się aby wykrycie sprawców było najważniejszym celem działania ABW.

Tomasz Sekielski opisuje powiązanych z władzą oligarchów jako ludzi całkowicie bezwzględnych i pozbawionych zasad. Aby zarobić duże pieniądze gotowi są na wszystko. Z handlem kobietami, organami do przeszczepów i współpracą ze zorganizowanymi grupami przestępczymi włącznie. Żeby dopełnić obrazu demoralizacji, opisuje przyjęcie na którym zjadane jest ludzkie mięso, w tym pochodzące od nienarodzonych dzieci. Nic dziwnego, że szef ABW, do którego docierają informacje o takim poziomie upadku, przestaje być lojalny wobec osób, którym zawdzięcza stanowisko: premiera i jednego z kluczowych ministrów.

Powieść polityczna napisana w Polsce po 2014 roku nie może oczywiście nie nawiązywać do afery podsłuchowej. Jej bezpośrednie skutki są jednak dużo poważniejsze niż w realnym życiu. Dochodzi do nieudanej próby szantażu prezydenta i w efekcie do dość miękkiego – ale jednak – zamachu stanu.

Jednocześnie działa nieidentyfikowalny terrorysta. Co prawda załatwia swoje prywatne porachunki. Ale niewątpliwie poziom skorumpowania najważniejszych osób w państwie i przynajmniej niektórych osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli raczej nie umyka jego uwadze. Jego zemsta wpisuje się w coś w rodzaju sprawiedliwości dziejowej.

Z opisu wydawcy:

Jak smakuje susza? Dla jednych jest to smak krwi i mrocznych tajemnic. Dla drugich susza to smak ośmiorniczek i bezwzględnej walki o władzę. Są wreszcie tacy, dla których jest to smak zemsty. Wstrząsający thriller, w którym miesza się to co dobre i złe. Handel ludźmi, polityczne spiski, nielegalne eksperymenty medyczne i wojna z terroryzmem. W grze, w której nie obowiązują żadne zasady i nie wiadomo kto jest myśliwym a kto zwierzyną, w każdej chwili Twoi najlepsi przyjaciele mogą okazać się Twoimi największymi wrogami. Po dwóch krwawych zamachach, w Polsce zostaje wprowadzony stan wyjątkowy. Wciąż nie wiadomo kim są terroryści którzy zabili 167 osób. To potęguje poczucie zagrożenia i wzmaga polityczną presję na specjalny zespół śledczy. Na jego czele stoi prokurator Agnieszka Ossowska, kobieta z problemami alkoholowymi i własnym życiem. Mimo to krok po kroku zmierza do celu, aby odkryć prawdę. Ta może ją jednak przerosnąć. A Ty odważysz się spróbować jak smakuje susza?

Wydawnictwo Od Deski Do Deski; Warszawa 2017, str. 225;

 

 

Ostatnia modyfikacja: Grudzień 27, 2017