Inne

Thomas Engstrom – „Na zachód od wolności”

Written by | Inne, Leksykon powieści szpiegowskiej

Skąd się biorą przecieki? Z frustracji wynikającej z braku awansu, albo zmiany zakresu obowiązków. Z osobistej antypatii do przełożonych. Także dlatego, że urzędnik lub funkcjonariusz nie zgadza się z opcją polityczną, która objęła kluczowe stanowiska rządowe. Albo ma jakieś oczekiwania wobec najbliższych wyborów. Wszystkie te powody występują w książce Thomasa Engstroma, ponieważ jednym z głównych bohaterów powieści jest portal obsługujący i inspirujący przecieki.

A skąd się biorą portale obsługujące przecieki? Pozornie z obywatelskiego nieposłuszeństwa, ale autor „Na zachód od wolności” nawet nie rozwija tego wątku. Według niego ulot tajnych informacji jest właściwie na rękę służbom specjalnym, które takie konspiracyjne skrzynki zakładają same, albo próbują przejąć nad nimi kontrolę. Tak samo jak pozyskują agentów: najpierw pieniędzmi, a później szantażem.

Trudno się w powieści nie doszukać analogi do historii WikiLeaks. Włącznie z tym, że założyciel portalu jest regularnie podejrzewany o współpracę z jakimiś służbami. W książce Engstroma dochodzi jednak do bardzo gwałtownego konfliktu. Niektórzy organizatorzy systemu wykradania informacji dochodzą do wniosku, że jednak stoją po złej stronie. Prawniczka, która była w najwęższym kręgu wtajemniczenia, popada w kłopoty tak dalece, że może być zagrożone jej życie. Pomaga jej były podwójny agent CIA, do upadku muru pracujący w STASI.

Wspólnie z szefem placówki w Berlinie usiłują zdobyć listę sprawców przecieków i dopaść założyciela portalu, który ukrywa się w niedostępnym miejscu. A przy okazji trochę pomysłów o tym jak wykrywać obserwację i o tym jak CIA mogłaby tworzyć zbrojne oddziały stworzone z imigrantów.

Z opisu wydawcy:

Pierwsza część serii o agencie Ludwigu Lichcie, ogłoszonej debiutem roku przez Szwedzką Akademię Kryminału!Marrakesz, lipiec 2011. W zakładzie fryzjerskim brutalnie zamordowano trzech amerykańskich obywateli. Sprawa zostaje szybko zamieciona pod dywan, jednak tydzień później do Ambasady Stanów Zjednoczonych w Berlinie dzwoni kobieta, twierdząc, że posiada informacje na temat zabójstwa.

Wysoko postawiony agent CIA zdaje sobie sprawę, że trafił na coś wielkiego. Kontaktuje się ze swoim starym współpracownikiem i byłym agentem, Ludwigiem Lichtem, który ma dotrzeć do kobiety i ją przesłuchać. Sprawa jednak szybko się komplikuje i wkrótce zaczyna się pościg za jednym z najbardziej zatwardziałych wrogów Ameryki.

Przekład Emilia Fabisiak, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2016, str. 293;

Ostatnia modyfikacja: Czerwiec 16, 2017