Leksykon powieści szpiegowskiej

Thomas Engström – „Na południe od piekła”

Superman wyszkolony przez enerdowską Stasi podejmuje prawie samotną walkę z organizacją neonazistów. Taki pomysł wydaje się dość karkołomny, ale na szczęście Thomas Engsrom nie przesadza z eksponowaniem nieszablonowych umiejętności Ludwika Lichta. Raczej podkreśla jego doświadczenie, kreatywność i umiejętność improwizacji.To powieść o infiltracji. Dawny agent CIA, zwerbowany do penetrowania służby bezpieczeństwa NRD – Stasi, zostaje ściągnięty przez swojego byłego oficera prowadzącego do Stanów Zjednoczonych, żeby pomóc w wyjaśnieniu okoliczności zabójstwa nastolatka, za które odpowiedzialnością obarczono jednego z kandydatów w wyborach do Kongresu USA.

Szybko okazuje się, że za zabójstwem stoi groźna organizacja neonazistów, która planuje obalenie ustroju demokratycznego w Stanach. Prywatna firma detektywistyczna, dla której pracuje teraz były szef rezydentury CIA w Berlinie, tworzy soecjalny zespół operacyjny do rozgryzienia ich planów i zapobieżenia atakowi. Swoje działania opiera na dwóch kierunkach: głębokiej penetracji przeciwnika przez Lichta i nieustannej obserwacji z powietrza przez supernowoczesne drony.

Przekonywująco opisane są zarówno możliwości dronów jak i metody infiltracji: przenikania do wrogiej organizacji, zadobywanie zaufania, stopniowe przejmowanie kontroli nad niektórymi jej członkami, a także próby dywersji i prowokacji w jej strukturach. Przy okazji Engstrom wpada na ciekawy pomysł dotyczący eksfiltracji (czyli ewakuacji własnego człowieka z obszaru zagrożenia).

„Na południe od piekła” to jedna z trzech, dotychczas wydanych, książek w cyklu przygód Ludwika Lichta. Obok „Na północ od raju” i „Na zachód od wolności”. I chociaż finał, w którym okazuje się, że amerykański rasista zdecydował się na współpracę z konstruktorem bomb z Al Kaidy, wydaje się dość zaskakujący, to jednak biorąc po uwagę współczesne zagrożenia terrorystyczne, wydaje się z tych trzech najbardziej aktualna.

Z opisu wydawcy:

Pensylwania, rok 2012. W pokoiku podrzędnego motelu znaleziono ciało młodego mężczyzny, który popełnił samobójstwo. W liście pożegnalnym wyjawia, że Ron Harriman, kandydat Partii Demokratycznej w wyborach do Kongresu, złamał mu serce. Dla Harrimana to zdarzenie może oznaczać porażkę jego kampanii.
Ściągnięty z Berlina Ludwig Licht ma ustalić, kto stoi za próbą wyeliminowania polityka z wyborów. Wkrótce, krążąc pomiędzy opustoszałymi terenami przemysłowymi i spowitymi mgłą górami Pensylwanii, wpada na trop śmiertelnie niebezpiecznego spisku. Infiltracja podejrzanej grupy ekstremistów pozwala mu odkryć przerażający plan, którego kulminacją ma być katastrofa na niewyobrażalną skalę.
Na południe od piekła to druga, niezależna część serii Thomasa Engströma o Ludwigu Lichcie, byłym agencie Stasi, właścicielu restauracji i człowieku od zadań specjalnych. Tym razem Licht trafia w najbiedniejsze rejony USA, ale również do Waszyngtonu, gdzie cienie przeszłości stanowią niezmiennie pożywkę dla nienawiści.

Przekład Emilia Fabisiak, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2017, str. 367;

 

Ostatnia modyfikacja: Styczeń 28, 2018