Leksykon powieści szpiegowskiej

Thomas Engstrom – „Na północ od raju”

Dlaczego byłych funkcjonariuszy służb specjalnych, ani innych osób przez te służby wyszkolonych, nie należy zostawiać samym sobie? Thomas Engstrom podaje bardzo konkretną, chciałoby się nawet powiedzieć krwawą, odpowiedź.

Byli oficerowie, odchodząc ze służby zachowują nadal swoją wiedzę i umiejętności, wyszkolenie do działania w szczególnych warunkach, kontakty ze swoimi dawnymi współpracownikami i kolegami pozostającymi w służbie. A jednocześnie bywają sfrustrowani, rozczarowani brakiem sukcesów po wieloletnim wykonywaniu zadań, a co gorzej może ich dopaść potrzeba zemsty. Brak nad nimi kontroli daje możliwość wykorzystania umiejętności do groźnego spisku.

„Na północ od raju” toczy się w takim środowisku. Były przełożony średniego szczebla, który odszedł by zatrudnić się w prywatnej firmie zajmującej się usługami w zakresie bezpieczeństwa. Były podwójny agent, który stoczył się i życiową pustkę wypełnia alkoholem i narkotykami. I wreszcie najgroźniejszy z nich. Były szef komórki pracującej przeciwko reżimowi kubańskiemu, który na własną rękę planuje dokończyć prywatną już wojnę.

Wszystko to nakłada się na koronkową wydawałoby się operację CIA, w której jednak koordynująca całość, pierwsza na stanowisku szefa CIA, kobieta próbuje związać na raz zbyt wiele nitek. Przynajmniej jedna się wymyka. Właśnie dlatego, że jeden z kluczowych wykonawców planu, za większy autorytet uważa swojego byłego już szefa, który przeszedł na emeryturę.

Przy okazji Engstrom stawia dość fundamentalne dla współczesnych systemów bezpieczeństwa pytania. Ile odpowiedzialności, a co za tym idzie wiedzy i zadań można przekazać w ręce podwykonawców prywatnych? A także o to, czy w epoce, w której hakerzy wykonują zadania dla służb specjalnych, i mają ich wsparcie, pieniądze i sprzęt, jakiekolwiek – nawet fizycznie wydzielone – systemy komputerowe są bezpieczne?

Z opisu wydawcy:

Rok 2014. Przed legendarną restauracją Versailles w latynoskiej dzielnicy Miami wybuchają bomby podłożone pod dwa samochody. Ofiarami są czołowi działacze ruchu przeciwników Castro na wygnaniu. Angażując się w śledztwo mające wyjaśnić tę zbrodnię Ludwig Licht, który obecnie mieszka na Florydzie, wpada w mroczny labirynt zdarzeń.
Zadanie komplikuje dodatkowo fakt, że Licht nie ma pewności, dla kogo właściwie pracuje, a kto jest prawdziwym wrogiem. Żeby wykonać zlecenie musi stosować coraz bardziej drastyczne metody. W końcu dokonuje odkrycia, które może mieć katastrofalne skutki dla relacji USA z Hawaną i z Moskwą.
Zaczyna się prawdziwa walka o władzę na Kubie.

Tłumaczenie Emilia Fabisiak, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2017, str. 280;

Ostatnia modyfikacja: Czerwiec 9, 2017