Miejsca

Szpiegowski Wrocław – Zakłady Elektroniczne „Elwro” (czyli „Proton”)

Written by | Miejsca

Do Wrocławskich Zakładów Elektronicznych „Elwro” przeniósł Sylwester Chęciński miejsce akcji filmu „Tylko umarły odpowie”, opartego na powieści Andrzeja Wydrzyńskiego „Czas zatrzymuje się dla umarłych„.

Co prawda akcja powieści Wydrzyńskiego toczy się w Warszawie, ale prawdopodobnie zakłady „Elwro” dużo lepiej pasowały do wyobrażenia firmy wdrażającej technologie komputerowe do PRL-owskiej gospodarki.

Zakłady przy ul. Aleksandra Ostrowskiego 30 składały się z dwóch części: budynku dyrekcji i zakładów produkcyjnych po drugiej stronie ulicy. To w budynku dyrekcji znajdowało się pomieszczenie kasowe, w którym zamordowany został Emil Ząbek, a dodatkowo mieściła się centrala siatki szpiegowskiej.

 

 

Jednym z kluczowych miejsc dla powieści jest portiernia przy głównym wjeździe do zakładów produkcyjnych. To tutaj spotykali się strażnicy, którzy odgrywali kluczową rolę w funkcjonowaniu siatki wywiadowczej tworzonej w poszczególnych działach przedsiębiorstwa.

 


Ponieważ produkcja w zakładach miała być częściowo tajna, pracownicy poszczególnych działów nie mogli by się kontaktować między sobą. Dlatego wywiad niemiecki przewidział, że w każdym dziale powinien być ulokowany samodzielny agent. Łącznikami pomiędzy nimi powinni być pracownicy dyrekcji lub strażnicy.

 

 

 

Ostatnia modyfikacja: Wrzesień 24, 2017