Miejsca

Szpiegowski Londyn – Baker Street 221b

Written by | Miejsca

Sherlock Holmes był nie tylko detektywem, ale również szpiegiem, co łatwo sprawdzić czytając chociażby takie opowiadania jak „Plany łodzi Bruce-Partington” czy „Ostatni ukłon”  (a co najmniej wyraźne wątki dotyczące organizacji pracy wywiadowczej można znaleźć w wielu innych tekstach. Np.: „Czerwony krąg”, „Dolina Strachu”, „Dom pod trzema daszkami”, „Druga Plama”, „Ostrzeżenie”, „Znamienity klient”, „Znak czterech”).

Genialny analityk (chociaż formalnie analitykiem wywiadu brytyjskiego był brat Sherlocka Mycroft – a komórka którą kierował opisana jest w „Planach łodzi…”) planował swoje działania w mieszkaniu przy Baker Street 221b (taki adres w Londynie nie istnieje, budynek poświęcony Sherlockowi znajduje się pod adresem Baker Street 239).

 

W książkach Sir Arthura Conan Doyle można znaleźć przynajmniej jeden dowód na to, że detektyw w swoim biurze weryfikował dane wywiadowcze: „Widzę małe światełko w ciemności, ale może ono zgasnąć. Tymczasem przyślij mi na Baker Street przez posłańca kompletną listę wszystkich szpiegów, o których wiadomo, że przebywają w Anglii, wraz z ich dokładnymi adresami.” („Plany łodzi Bruce-Partington”).

 

 

Swoją pracę sam Holmes przedstawia tak: „To kwestia dotarcia do szczegółów. Zdobądź je dla mnie, a ja, nie wstając z fotela, wydam znakomitą opinię eksperta. Nie jest moim powołaniem bieganie tu i tam, wypytywanie strażników kolejowych, czołganie się po ziemi z lupą przy oku.” („Plany łodzi Bruce-Partington”).

 

Ostatnia modyfikacja: Marzec 5, 2017