Miejsca

Szpiegowski Kair – „Queen Nefertiti Hotel”

Written by | Miejsca

Jonathan Pine (bohater powieści Johna Le Carre „Nocny recepcjonista” i nakręconego na jej podstawie sześcioodcinkowego serialu) zanim trafił do wąskiej grupy współpracowników międzynarodowego handlarza bronią (skierowany tam jako agent brytyjskiego wywiadu), pierwszy kontakt z handlem bronią nawiązał w Kairze, w hotelu „Queen Nefertiti”. Dokumenty zdeponowane w sejfie hotelowym przekazał kairskiemu rezydentowi wywiadu. Kiedy przeciek dokumentów się wydał, ukrywał się wraz z kobietą, która je zdeponowała w jego sejfie, w Luksorze. Niestety po powrocie do Kairu, kobieta została zamordowana.

Zdjęcie użytkownika Krótki kurs szpiegowania.

Hotel „Barcelo Three Pyramids” w Kairze (a właściwie w Gizie) jeszcze kilkanaście lat temu nazywał się „Queen Nefertiti”. Od tego czasu kilka razy zmieniał nazwę i właściciela. Obecnie jest częścią sieci Barcelo. Ale oprócz dawnej nazwy i tego, że hotel przechodził co najmniej jeden poważny remont wiele pozostałości z lat 90-tych świadczy o tym, że to właśnie tutaj mogła toczyć się część akcji „Nocnego recepcjonisty” Johna Le Carre.
„Freddie zaś był beniaminkiem w trójce szpetnych braci Hamid, do których należała spora część Kairu, w tym hotel Queen Nefertiti. Najsłynniejszym postępkiem dwudziestopięcioletniego Freddiego było przepuszczenie w bakarata pięciuset tysięcy dolarów w dziesięć minut.”
Współczesne czasy też nie są bardzo życzliwe dla hotelu. 8 stycznia 2016 roku terroryści z ISIS ostrzelali wejście do hotelu i podjeżdżający do niego autokar. Celem ataku byli przede wszystkim izraelscy turyści. Na szczęście obyło się bez ofiar. (O ataku terrorystycznym na hotel sieci Barcelo informowała m.in. hiszpańska agencja EFE). 
 Zdjęcie użytkownika Krótki kurs szpiegowania.
„Przyciągała jego uwagę, gdy przechadzała się po butikach Nefertiti albo gdy muskularny szofer otwierał jej drzwi bordowego rolls-royce’a.”
Brytyjski agent przygląda się kochance właściciela hotelu nie zdając sobie sprawy, że w niedługim czasie wciągnie go ona w aferę związaną z nielegalnym handlem bronią.
 Zdjęcie użytkownika Krótki kurs szpiegowania.
 „Policjanci zajmują się innymi sprawami i wszystko robią bez specjalnego przekonania. Jeden wychyla się z parapetu ogrodu na dachu, zapewne szuka winnego.”
Na dachu na ósmym piętrze hotelu znajduje się basen i rodzaj ogródka z altankami, w których można ukrywać się przed słońcem. To miejsce zgadza się w sporej części z opisem miejsca odnalezienia zwłok zamordowanej, która wcześniej spowodowała przeciek dokumentów dotyczących nielegalnego handlu bronią.
 Zdjęcie użytkownika Krótki kurs szpiegowania.
„Na progu swojego biura w Queen Nefertiti patrzy przez wyludniony marmurowy hol na ciekłokrystaliczny wyświetlacz nad windą, wyrzucający kolejne cyfry śledzące bieg windy na poziom penthouse’ów.”
W dawnym hotelu Queen Nefertiti Jonathan Pine sporządził kopie dokumentów dotyczących nielegalnej transakcji sprzedaży broni i przekazał je wywiadowi brytyjskiemu.

 

 

 

 

Zdjęcie użytkownika Krótki kurs szpiegowania.

„Dokładnie na wprost recepcji w głębi holu mamy urządzenia biurowe dla biznesmenów – wyjaśnił Jonathan. – Zwykle w nocy obsługiwane są przez pana Ahmadiego.
Sięgnął po słuchawkę, ale głos madame Sophie go powstrzymał.
– To są poufne dokumenty, panie Pine.
– Jestem przekonany, że można zawierzyć dyskrecji pana Ahmadiego.”
Sophie oczywiście nie dowierzała dyskrecji pana Ahmadiego i przez to wpakowała siebie i Jonathana Pine w solidną aferę. Być może dlatego teraz, na przeciwko recepcji, nie ma urządzeń biurowych dla biznesmenów, tylko rezyduje ochrona uzbrojona w AK-47.

 

Zdjęcie użytkownika Krótki kurs szpiegowania.

 

„Pan nazywa się Pine – powiedziała z francuskim akcentem, przysiadając na brzegu fotela po drugiej stronie jego biurka.”
Prawdopodobnie, w czasach gdy hotel nazywał się Queen Nefertiti, biurko szefa nocnej zmiany stało w innym miejscu. Ale to także wygląda wystarczająco poważnie.

Ostatnia modyfikacja: Marzec 4, 2017