Miejsca

Szpiegowska Warszawa – Plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie 22

Written by | Miejsca

Bezpośrednio przed wybuchem drugiej wojny światowej, w Warszawie, toczy się akcja jednej z powieści Alana Fursta. „Szpiedzy w Warszawie”. Jeden z jej ciekawszych momentów dzieje się w Alejach Ujazdowskich i na Placu Trzech Krzyży. Bohater powieści, pułkownik Jean-Francois Mercier, attache wojskowy Francji w Polsce i oczywiście szpieg, pomaga w dramatycznej ucieczce dwójce defektorów z radzieckiego wywiadu, Małce i Wiktorowi Rozenom. Ponieważ wszystko się dzieje w ostatniej chwili nawet nie ma dla nich bezpiecznego lokalu. Zabiera oboje do własnego mieszkania.

Zdjęcie użytkownika Krótki kurs szpiegowania.

 

 

„Nagle za krzakami zobaczył mężczyznę siedzącego na ławce, z rękoma w kieszeniach, głową niemal dotykającego kolan. (…) Zza krzaków dobiegł dźwięk silnika. Silnika bardzo wolno jadącego samochodu. Mercier jedną ręką przycisnął do siebie Rozena, drugą wyciągnął browninga z kieszeni i czekał, aż pojawi się jakiś Rosjanin. Ale samochód pojechał dalej.”

 

 

Zdjęcie użytkownika Krótki kurs szpiegowania.

 

 

„Kiedy wreszcie pułkownik dostrzegł krzyż i kopułę Świętego Aleksandra, brakowało mu tchu. Maleńki parczek zamykała linia iglastych krzewów i żelazne ogrodzenie.”

 

 

 

Zdjęcie użytkownika Krótki kurs szpiegowania.

 

 

„Mieszkanie francuskiego attache wojskowego znajdowało się na pierwszym piętrze kamienicy pod numerem 22 na Alejach Ujazdowskich, warszawskich Polach Elizejskich, choć nie tak szerokich. Wznosiły się tu eleganckie, czteropiętrowe kamienice o fasadach bogato zdobionych wszelkiego rodzaju wymyślną kamieniarką.”

 

 

Zdjęcie użytkownika Krótki kurs szpiegowania.

 

 

„Kiedy Mercier wreszcie wciągnął Rozena po schodach, czuł się wyczerpany. Wygrzebał z kieszeni klucze, otworzył drzwi, wprowadził Rosjanina do środka, oparł o ścianę i zamknął drzwi za sobą.”

Ostatnia modyfikacja: Marzec 4, 2017