Miejsca

Szpiegowska Bruksela – „Manneken Pis”

Written by | Miejsca

W Brukseli toczy się ważna część akcji „Nielegalnych” Vincenta V. Severskiego. To w restauracjach belgijskiej stolicy oficer polskiego wywiadu Konrad Wolski próbuje werbować, albo przynajmniej nawiązać dobry kontakt z Miszą Wolskim, naczelnikiem wydziału polskiego Służby Wywiadu Rosyjskiego. Rozmowy zaczęły się w barze, ale później panowie zgłodnieli.

W tym lokalu (naprzeciwko figury Manneken Pis) toczyła się rozmowa Konrada Wolskiego I Michaiła Popowskiego, w której ustalili, że na wszelki wypadek ustalą własny sposób kontaktowania się, aby uniknąć nieporozumień – takich jak to związane z pobiciem Konrada Wolskiego.
„W lokalu wypełnionym ludźmi różnych ras i w różnym wieku, rozbrzmiewały różne języki, a nad tym wszystkim delikatnie, niezbyt głośno, ale wyraźnie, dominował głos Edith Piaf.”

 

 

Widok z okna baru, w którym Michaił Popowski i Konrad Wolski, rozpoczęli rozmowy, które doprowadziły do dezercji Popowskiego i przekazania przez niego materiałów polskiemu wywiadowi:
„- Popaprane polskie losy. – Popowski zadumał się na moment, patrząc przez szybę na turystów fotografujących się pod posążkiem Manneken Pis. – Jesteście cudownym, wspaniałym narodem. Mógłbym być Polakiem – dodał po chwili z domieszką nostalgii w głosie, nie odrywając wzroku od okna.”

 

W lewym górnym rogu odbija się w szybie jedna z kamienic stojących obok figurki Maneken Pis. Pozostała część zdjęcia to obraz remontu lokalu, w którym rozmawiali Popowski z Wolskim. Jesienią 2016 bar został zamknięty z powodu „rewitalizacji”. W środku wielka dziura. Prawdopodobnie któryś z fanatycznych czytelników powieści Vincenta Severskiego wyrwał razem z częścią podłogi automat z prezerwatywami:
„Toaleta przypominała saloon z kiepskiego westernu. Na ścianie obok pisuarów wisiał stary, może czterdziestoletni, mocno zużyty automat z prezerwatywami. Misza zainteresował się tym zabytkiem i chciał wrzucić monetę, ale zorientował się, że nie przyjmuje euro.
– Szkoda! Zbieram archiwalne kondomy. Mam piękną kolekcję. Musisz zobaczyć! – rzucił dowcipnie, ale wiadomo było, że to tylko blef.”

 

Ostatnia modyfikacja: Marzec 4, 2017