Na serio

Śledztwo Muellera, kłopoty ambasadorów – wydarzenia, sierpień 2017

Written by | Na serio

Robert Mueller wprowadził nowy element w śledztwie związanym z rosyjskimi ingerencjami w wybory prezydenckie w USA. Ruszyły przesłuchania przed specjalnym śledczym zespołem sądowym Grand Jury. W relacjach USA Rosja ponownie wzrosło napięcie w związku z likwidacją przez Waszyngton Konsulatu Generalnego w San Francisco i dwóch innych obiektów dyplomatycznych. Na Kubie dyplomaci amerykańscy i kanadyjscy stali się celem groźnych ataków falami dźwiękowymi.FBI potwierdziła, że w domu byłego doradcy Donalda Trumpa Paula Manaforta miała miejsce rewizja.

Rozpoczęły się również przesłuchania przez Grand Jury, specjalny sądowy zespół śledczy, który ocenia najważniejsze dowody w toczącym się śledztwie. Przesłuchiwani są doradcy różnego szczebla, zaangażowani w kampanii wyborczej, pracownicy firm PR, weryfikowane są dane z banku, w którym Paul Manafort ma konto.

Dyplomaci celem

Konflikt dyplomatyczny pomiędzy USA a Rosją eskalował pomimo wakacji. Po ogłoszeniu redukcji amerykańskiego personelu dyplomatycznego z Rosji w lipcu 2017, Amerykanie najpierw wprowadzili utrudnienia w wydawaniu wiz dla obywateli Rosyjskich (wizy wydawać może tylko konsulat w Moskwie), a następnie zażądali zamknięcia – w ciągu trzech dni – rosyjskiego Konsulatu Generalnego w San Francisco, hotelu dyplomatycznego w Waszyngtonie i kolejnego obiektu w Nowym Jorku.

Z kolei na Kubie amerykańscy i kanadyjscy dyplomaci poddawani byli tajemniczym atakom przy użyciu urządzenia emitującego fale dźwiękowe. W sierpniu dotyczyło to przynajmniej kilku pracowników ambasad, którzy skarżyli się na bóle głowy i w niektórych przypadkach, czasową utratę słuchu.

Serbia odwołała personel dyplomatyczny ze stolicy Macedonii Skopje obawiając się prowokacji, w związku z podejrzeniami o aktywność wywiadu macedońskiego przeciwko Serbii.

Z przecieków i komunikatów

W związku z atakiem terrorystycznym w Barcelonie okazało się, że CIA ponad dwa miesiące wcześniej uprzedziła służby hiszpańskie służby, że celem ataku może być bulwar La Rambla.

Minister Spraw Wewnętrznych Bahrajnu oskarżył służby specjalne Kataru o prowadzenie rozpoznania wywiadowczego przeciwko siłom zbrojnym i służbom bezpieczeństwa emiratu.

W związku z opiniami opublikowanymi w sierpniowym raporcie londyńskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych o tym, że program budowy rakiet balistycznych i program atomowy Korei Północnej był wspierany przez naukowców rosyjskich i ukraińskich, władze ukraińskie przekazały CNN nagranie z operacji kontrwywiadowczej, z 2011 roku, na którym zarejestrowanych jest dwóch północnokoreańskich naukowców pracujących dla wywiadu, którzy fotografują specjalnie dla nich spreparowane dokumenty. Później obaj zostają aresztowani, a następnie skazani na osiem lat więzienia.

W związku z fiaskiem nieformalnych negocjacji prowadzonych pomiędzy USA, a Koreą Północną w sprawie zwolnienia trzech obywateli amerykańskich więzionych w Korei pod zarzutem szpiegostwa, Departament Stanu USA ogłosił zakaz podróżowania przez obywateli Stanów Zjednoczonych do Korei Północnej od 1 września 2017.

Bojownicy Hezbollahu ujawnili urządzenie szpiegowskie zainstalowane najprawdopodobniej przez armię izraelską w rejonie góry Barouk przylegającej do zachodniej części dolin Bekaa.

Władze Singapuru nakazały opuszczenie państwa przez Huang Jing’a wykładowcę w Centrum Badań nad Azją i Globalizacją i jego żonę. Profesor, posiadający podwójne obywatelstwo amerykańskie i chińskie został uznany za „agenta wpływu obcego mocarstwa”.

Zatrzymania, aresztowania, oskarżenia, wyroki, zabójstwa…

Dwóch mężczyzn w wielu 26 i 27 lat zostało rozstrzelanych w Somalii z powodu podejrzeń o szpiegostwo. Wyrok wydał sąd polowy związanej z Al. Kaidą organizacji Al. Shabaab, a egzekucja miała miejsce w regionie Jubaland w południowej Somalii.

Sąd w Dubaju skazał 48 letniego Reza Mohammed Hussain Mozafar’a na 10 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Iranu. Skazany miał również próbować dostarczyć do Iranu wyposażenie potrzebne dla programu atomowego.

W Uzbekistanie została skazana na 10,5 lat więzienia za szpiegostwo dla Tadżykistanu była pracownica Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Alyona Kim. Wcześniej wraz z koleżanką (skazana w 2016 roku na 12 lat więzienia) pracowała na terenie Tadżykistanu jako kelnerka.

Były szef wywiadu południowokoreańskiego Won Sei-hoon, kierujący służbą wywiadowczą (NIS) w latach 2008-2013, został osadzony w więzieniu w związku z wydanym na niego, w 2015 roku, wyrokiem 2,5 roku więzienia za nielegalne ingerencje wywiadu w wybory prezydenckie w Korei w 2012 roku. Specjalne grupy funkcjonariuszy m.in. rozpowszechniały fałszywe informacje w Internecie.

Władze Iranu odmówiły uwolnienia doktoranta skazanego na 10 lat więzienia za szpiegostwo. Obywatel amerykański, historyk chińskiego pochodzenia Xiyue Wang, specjalizujący się w badaniach dotyczących XIX i XX wieku. O jego uwolnienie występował m.in. Uniwersytet Princeton, na którym doktoryzuje się Wang.

Dwóch funkcjonariuszy FSB, służących w pionie cyberbezpieczeństwa zostało oskarżonych o zdradę i szpiegostwo na rzecz USA. Siergiej Michajlow i Dimitri Dokuczajew zostało zwolnionych ze służby w nagłym trybie w grudniu 2016 roku, a następnie aresztowanych. Według przecieków byli zaangażowani w identyfikację hakerów współpracujących z rosyjskimi służbami, których dane przekazywali CIA. Od nich miała pochodzić część informacji potwierdzających ingerencję Rosji w prezydencką kampanię wyborczą w USA, w 2016 roku.

Irańskie media potwierdziły aresztowanie przynajmniej dwóch współpracowników konserwatywnego portalu Ammariyon, oraz trzech osób powiązanych z przywódcą Ali Chamenei oraz Irańską Gwardią Rewolucyjną, w związku z podejrzeniami o szpiegostwo dla Mosadu. Zatrzymani są powiązani z wydawcą Ammariyon, Mehdi Taib’em, którego brat jest szefem pionu wywiadowczego Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Pastorowi Andrew Brunsonowi, obywatelowi USA, aresztowanemu w Turcji w związku z udziałem w spisku mającym na celu obalenie porządku konstytucyjnego, w październiku 2016 roku (trzy miesiące po nieudanej próbie wojskowego zamachu stanu), przedstawiono nowe zarzuty dotyczące gromadzenia tajnych informacji wojskowych i politycznych.

Sąd w Kambodży podtrzymał zarzuty szpiegostwa wobec australijskiego filmowca Jamesa Ricketson’a. Został on aresztowany w czerwcu 2017, w związku z pilotowaniem drona, obserwującego zgromadzenie związane z wyborami samorządowymi.

Daniel M., obywatel szwajcarski, aresztowany w kwietniu 2017 we Frankfurcie, w związku z działalnością wywiadowczą mającą na celu zdobywanie informacji o postępowaniach podatkowych w Niemczech został postawiony w stan oskarżenia.
W tym samym czasie wszczęto śledztwo przeciwko trzem kolejnym współpracownikom wywiadu szwajcarskiego NDB. Jest to konsekwencja zatrzymania w kwietniu 2017 Daniela M. który miał zdobywać informacje na temat niemieckich postępowań związanych z nadużyciami finansowymi. W szczególności związanymi z wykradzeniem przez BND w 2006 roku danych ze szwajcarskich banków dotyczących niemieckich podatników lokujących pieniądze w Szwajcarii.

Służby kuwejckie aresztowały 12 osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Iranu i Hezbollahu. Są to Szyici i (przynajmniej niektórzy) obywatele Iranu oskarżani od 2015 o udział w grupie gromadzącej broń i materiały wybuchowe na obszarze Kuwejtu.

Prezydent Sudanu Omar al-Bashir ułaskawił oskarżonego o szpiegostwo Mudawi Ibrahim Adam’a, profesora inżynierii na Uniwersytecie w Chartumie. Mudawi Ibrahim Adam był aresztowany w grudniu 2016 roku pod zarzutem udziału w grupie przestępczej przekazującej ambasadom zagranicznym informacje wywiadowcze. Jedno z oskarżeń związane było z ujawnieniem przypadków wykorzystania przez sudańską armię broni chemicznej.

W cyfrowym świecie

Do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych wpłynął kolejny wniosek (tym razem Electronic Frontier Foundation), w sprawie zbadania legalności działania NSA w obszarze wywiadu elektronicznego. Również Kongresmani USA po raz kolejny dyskutowali nad przyszłością NSA w sprawie gromadzenia danych pochodzących z wywiadu elektronicznego.

FireEye po raz kolejny ogłosiło wyniki działań przeciwko rosyjskim hakerom. Tym razem firma specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie wykryła próby wykradania haseł pracowników luksusowych hoteli, po to aby przejmować dane mieszkających w hotelach polityków i przedsiębiorców. Za akcją phishingową stała najprawdopodobniej powiązania z GRU grupa APT28 (znana także jako Fancy Bear).

W Kalifornii złożony został pozew sądowy przeciwko Walt Disney Co. Zarzucono w nim nielegalne gromadzenie danych użytkowników ponad 40 gier komputerowych, oraz przechowywanie ich w celach marketingowych.

Zdjęcie tytułowe: dym lecący z komina Konsulatu Generalnego Rosji w San Francisco w przeddzień przejęcia budynku przez służby amerykańskie. Źródło: cc0 (public domain).

Ostatnia modyfikacja: Październik 22, 2017