Inne

Remigiusz Mróz – „Wotum nieufności”

„Wotum nieufności” to przede wszystkim powieść political fiction. Z bardzo wyraźnymi odniesieniami do realiów współczesnej Polski. Autor wprowadza jednak bardzo wyraźnie wątek działalności służb specjalnych. W podobny sposób jak w „Inwigilacji” pyta jak daleko wywiad czy kontrwywiad mogą ingerować w życie polityczne. W „Wotum…” pytanie to dotyczy problemu, czy służby specjalne są także od tego aby zacierać ślady nieuczciwości lub błędów polityków?

W tej książce Mróz nie wyjaśnia jednoznacznie o co chodzi. Bardzo wiele pozostawia przypuszczeniom czy intuicji czytelnika. Takie podejście chyba pożyczył z warsztatu analityka wywiadu, który bardzo często musi interpretować niejednoznaczne dane. Tak więc nie wiemy na pewno, czy porwanie polskiej rodziny w Dagestanie było inspirowane przez rosyjskie służby antyterrorystyczne. Czy prezydent Rosji rzeczywiście wiedział o korupcji na szczytach władzy w Polsce. Jak dalece ABW zajmowała się zacieraniem śladów korupcji i czy rzeczywiście posunęła się do zabójstwa?

Jeżeli prawidłowo domyślamy się treści intrygi wymyślonej na Kremlu, aby w zamian za uwolnienie Polskich zakładników, doprowadzić do ekstradycji przez Warszawę do Rosji skrajnie niewygodnego świadka, którego wiedza może doprowadzić do wywrócenia sceny politycznej w Polsce „do góry nogami” – to jest to intryga godna Forsytha lub Le Carrego.

Być może najsłabszą stroną książki jest ciągłe powoływanie się, przez jednego z bohaterów powieści, na Sun Tzu (czy jak pisze autor, a także Wikipedia: Sun Zi). Ale nie sposób nie zauważyć, że Sun Tzu równie często bywa przywoływany przez klasycznych autorów powieści szpiegowskich.

Z opisu wydawcy:

Pierwsza polska seria political fiction!

Marszałek sejmu, Daria Seyda, budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin. Jest przekonana, że stała się ofiarą manipulacji, ale nie wie, kto ani dlaczego może za nią stać. Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób w kręgach władzy.

Seyda i Hauer znajdują się po przeciwnych stronach sceny politycznej. Dzieli ich wszystko, ale połączy jedna sprawa…

Wydawnictwo Filia, Poznań 2017, str. 621;

Ostatnia modyfikacja: Kwiecień 10, 2017