Inne

Paulo Coelho – „Szpieg”

Written by | Inne, Leksykon powieści szpiegowskiej, Nowości

Eksponowana w księgarniach najnowsza powieść Paulo Coelho jest z pewnością warta przeczytania. Nie ma niej szybkiej akcji (można by nawet stwierdzić, że prawie nie ma żadnej akcji) ani szpiegowskich gadżetów, ale lejtmotivem powieści jest próba werbunku Maty Hari przez wywiad niemiecki.

Ponieważ książka opiera się przede wszystkim na skonstruowanej przez Coelho wymianie korespondencji pomiędzy Matą Hari, a jej obrońcą nie mamy pewności jak było naprawdę. Dokumenty francuskiego kontrwywiadu, na które powołują się bohaterka i jej adwokat, a także relacje ówczesnych mediów budzą wiele wątpliwości. Tym bardziej, że sama Mata Hari nieudolnie i naiwnie próbowała być podwójnym agentem. 

Ta książka, to z jednej strony historia upadku kobiety, która za wszelką cenę chciała zdobyć popularność, z drugiej opowieść o niemieckim werbunku, w którym znaczącą rolę odegrał zakochany w tancerce jej niemiecki impresario. Jest też wreszcie o tym, że oferent usiłujący być podwójnym agentem nie powinien być jednocześnie naiwny i zbyt łasy na pieniądze.

A w końcu, co być może najważniejsze, autor wyjaśnia jak dużą rolę w skazaniu Maty Hari odegrała wcześniejsza afera Dreyfusa – także poprzez osobę jej opiekuna z francuskiego kontrwywiadu. (swoją drogą czy Roman Polański nakręci w końcu obiecywany film o Dreyfusie?).

Z opisu na okładce:

Szpieg opowiada historię Maty Hari, słynnej tancerki i kurtyzany, która została oskarżona o szpiegostwo i stracona blisko sto lat temu. Powieść ma charakter ostatniego listu spisanego przez Matę Hari w trakcie pobytu w więzieniu.
Nosiła wiele imion: z domu Margaretha Geertruida Zelle; na Jawie była panią MacLeod; Niemcy nadali jej kryptonim H21
Mata Hari – kobieta-szpieg. Egzotyczna tancerka, powiernica i kochanka najbogatszych, najbardziej wpływowych mężczyzn Belle Époque, postać o tajemniczej przeszłości, budząca zazdrość dam z paryskiej arystokracji. Łamała męskie serca, moralne nakazy i drobnomieszczańskie obyczaje. Za niezależność zapłaciła najwyższą cenę.
Sto lat później legenda Maty Hari jest wciąż żywa. W masowej wyobraźni historia jej bogatego i pełnego przygód życia pozostaje symbolem kobiecej siły i odwagi.
W poruszającej i wciągającej powieści Paulo Coelho z maestrią opowiada dzieje Maty Hari, tworząc fikcyjną korespondencję między skazaną, osadzoną w paryskim więzieniu a jej adwokatem.
Urodziłam się w nieodpowiedniej epoce. Nie wiem, czy w przyszłości ktoś o mnie wspomni. Gdyby tak się stało, nie chcę, żeby widziano we mnie ofiarę.
Podstawowym źródłem inspiracji dla Paula Coelho jest jego własne życie, w którym zdarzało mu się igrać ze śmiercią, prawie popaść w szaleństwo, bawić się narkotykami, znosić tortury, eksperymentować z czarną magią i alchemią, studiować filozofię i religie, pochłaniać mnóstwo książek, tracić i odzyskiwać wiarę, doświadczać bólu i rozkoszy miłości. W poszukiwaniu własnego miejsca w świecie znajduje odpowiedzi na wyzwania, wobec których każdy z nas staje. Wierzy,
że każdy ma w sobie siłę potrzebną, by odnaleźć własną drogę.

Ostatnia modyfikacja: Kwiecień 17, 2018