Leksykon powieści szpiegowskiej

John Le Carre – „Zdrajca w naszym typie”

Co może zrobić turysta na egzotycznych wakacjach, do którego zgłosi się obywatel jakiegoś innego państwa z propozycją zdradzenia tajemnic, istotnych dla służb specjalnych, w zamian za azyl polityczny?

John Le Carre postawił w takiej sytuacji wykładowcę literatury angielskiej i prawniczkę, sympatyzującymi z obrońcami praw człowieka, spędzających urlop na Karaibach. Perry Makepiece i Gail Perkins decydują się przekazać propozycję rosyjskiego specjalisty od prania brudnych pieniędzy brytyjskiemu wywiadowi. I natychmiast pakują się w kłopoty.

Le Carre jak zwykle wynajduje całą listę trudności, z których najważniejsze są takie, że do podjęcia dialogu z oferentem niezbędni są urlopowicze z Karaibów, czyli całkowicie nieprzeszkoleni agenci deklarujący niechęć do służb specjalnych, a propozycje oferenta wymagają starannej oceny i przemyślenia, aby nie zaoferować azylu i pomocy materialnej zwykłemu naciągaczowi lub – jeszcze gorzej – specjaliście od dezinformacji.

O ile szkolenie agentów w zasadzie udaje się, o tyle weryfikacja propozycji napotyka wiele trudności. Okazuje się, że informacje gangstera mogą obciążyć członków brytyjskiego establishmentu, a na ocenę ich wartości nakładają się prywatne animozje w brytyjskich służbach.

Tymczasem czas ucieka. Rosyjska mafia wydaje na „defectora” wyrok śmierci i tylko natychmiastowa ucieczka może uratować go wraz z rodziną. Ucieczka udaje się, ale w proces przyznawania azylu zaangażowali się lobbyści działający na rzecz szefa rosyjskiej mafii, niejakiego „księcia”.

Niestety ten ostatni okazuje się skuteczniejszy w działaniu niż doświadczony i kreatywny oficer brytyjskiego wywiadu wraz z całym kierowanym przez niego supertajnym zespołem.

Z opisu wydawcy:

Książka, na podstawie której nakręcono znakomity film z Ewanem McGregorem i Damianem Lewisem w rolach głównych! Doskonała powieść o brudnych pieniądzach i jeszcze brudniejszej polityce. Gail i Perry, zakochani idealiści, postanawiają zafundować sobie wakacje życia w ekskluzywnym ośrodku wakacyjnym na Karaibach. Pobyt w raju przemienia się jednak w śmiertelną grę, której pionkami stają się młodzi Brytyjczycy… Wszystko zaczyna się od wizyty pewnego Rosjanina, Dimy, który prosi parę o pomoc w ucieczce do Anglii. W zamian za bezkarność specjalizujący się w praniu brudnych pieniędzy mężczyzna gotów jest wydać swoich dawnych, knajackich kompanów i ujawnić korupcję w świecie z pozoru uczciwej finansjery i polityki. Kto zwycięży w bezwzględnej walce o władzę na szczytach brytyjskiej Secret Service?

Przekład Jan Rybicki; Wydawnictwo Sonia Draga; Katowice 2016, str. 391;

Ostatnia modyfikacja: Wrzesień 24, 2017