II wojna światowa

W.E.B. Griffin – „Arcyszpiedzy”

W.E.B. Griffin (William E. Butterworth IV) „Arcyszpiedzy”[1]

Griffin napisał cykl powieści wojenno-szpiegowskich, z których „Arcyszpiedzy” są tomem siódmym. Całość dotyczy działań kierowanego przez Williama Donovana amerykańskiego Biura Służb Strategicznych (Office of Strategic Services).

Tom VII dotyczy przygotowań do inwazji na Sycylię. Algierska placówka OSS zaangażowana jest w działania przygotowawcze i dezinformacyjne dotyczące prawdziwego miejsca i terminu ataku. Jednocześnie udaje się przeprowadzić ważny werbunek przedsiębiorcy niemieckiego, jednego z właścicieli fabryk chemicznych produkujących materiały wybuchowe, gazy bojowe oraz paliwo do rakiet V-1 i V-2.

Główna część akcji „Arcyszpiegów” dotyczy sposobów przewożenia funkcjonariuszy wywiadu – dwoma głównymi metodami: na pokładzie okrętu podwodnego lub skacząc na spadochronie – na teren kontrolowany przez przeciwnika, lub z powrotem. Te same metody dotyczą także eksfiltracji spalonego agenta, który musi zostać ewakuowany aby ocalić niezwykle ważną operację.

Równie ważna w książce jest organizacja łączności radiowej. Ze szczególnym uwzględnieniem sygnałów informujących o tym, że radiostacja wraz z obsługą została przejęta przez przeciwnika.

W.E.B. Griffin dość wiernie stara się oddawać losy wojny, chociaż opisywane postaci i miejsca są w większości fikcyjne. Mało wiarygodne są opisywane przez niego tajne depesze i sposób funkcjonowania amerykańskiej placówki wywiadowczej w Bernie. W depeszach zbyt precyzyjnie opisywane są zadania wraz kontekstem, a placówka w Bernie daleka jest od poważnego przestrzegania zasad konspiracji. Inna sprawa, że wojna stwarza często konieczność improwizowania, a zagrożenie w przypadku ujawnienia, co Griffin opisuje na bardzo sugestywnych przykładach, jest nieporównywalnie większe niż wobec szpiegów działających pod przykryciem dyplomatycznym, w czasach pokoju.

Z opisu wydawcy (dotyczy także wątków kontynuowanych w pozostałych powieściach cyklu „Ostatni bohaterowie”):

Lato 1943 roku. Zagrożone dekonspiracją są dwa wielkie plany aliantów – desant na północne wybrzeże Europy oraz Projekt Manhattan, którego celem jest skonstruowanie bomby atomowej. Kierujący Biurem Służb Strategicznych generał William „Dziki Bill” Donovan stawia przed swoim głównym agentem Dickiem Canidym oraz jego zespołem nie lada zadanie, albowiem muszą się ścierać nie tylko z wrogiem zewnętrznym – między innymi sabotując produkcję nowych niemieckich rakiet – ale i wewnętrznym. Ktoś zdradza tajemnice Projektu Manhattan Sowietom, a jeśli ci stworzą własną broń atomową, zwycięstwo w jednej wojnie może oznaczać początek następnej, jeszcze okropniejszej..

[1] Przekład Jerzy Łoziński, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2016, str. 361;

Ostatnia modyfikacja: Maj 12, 2018