Leksykon powieści szpiegowskiej

Aleksander Makowski – „Bez sumienia”

Kilkoro oficerów i współpracowników Secret Intelligence Service, Mosadu i KGB, a także wywiadu PRL zakłada „spółdzielnię” aby doprowadzić do zemsty na rodzinie amerykańskich oligarchów, odpowiedzialnych za zabójstwo pary zaliczającej się do rodziny i przyjaciół grupy mścicieli. Planują także zmienić bieg historii, ponieważ oligarchowie, w skład których wchodzi także były wysokiej rangi funkcjonariusz CIA, właśnie zorganizowali zamach na prezydenta Kennedy’ego i planują prowokację, której skutkiem będzie zaangażowanie USA w wojnę w Wietnamie.

Aby zrealizować plan lokują w samym centrum rodziny nielegała. Osobę o wyjątkowych cechach i nadzwyczajnych umiejętnościach. Ale nawet tak niezwykłe predyspozycje nie gwarantują dostania się „do obiektu”. Poprzedzone muszą być staranną operacją plasowania, wymagającą niezwykle starannego planowania, zaangażowania kilu osób w charakterze pomocników, wielkiej troski o szczegóły, wręcz koronkowej, wielomiesięcznej roboty. Już samo wprowadzenie „nielegała” w odpowiednie środowisko wymaga perfekcyjnego spreparowania życiorysu i zabezpieczenia, aby nie udało się go podważyć. Dalsze kroki wymagają wsparcia w formie inspiracji wywołanej przez osobę o odpowiednim autorytecie, asekuracji i kontrobserwacji.

Ogromne znaczenie ma także wyszkolenie osoby pełniącej zasadniczą rolę. Przede wszystkim aktorskie, które pozwala wcielać się w podwójną rolę.

Powieść Makowskiego, to też wykład o tajnej dyplomacji. O tym jak się do niej wykorzystuje nieformalne organizacje, kontakty biznesowe czy rodzinne. Oczywiście nie da się prowadzić tajnych negocjacji bez dyskretnego udziału oficerów wywiadu. Czytając „Bez sumienia” przekonujemy się także jak ważnymi agentami mogą być nie tyle decydenci i najważniejsi urzędnicy, ile ich anonimowi współpracownicy. Bezcenne werbunki (także pod obcą flagą) to chyba najczęściej: kierowcy, ochroniarze, sekretarki czy kamerdynerzy.

Z opisu wydawcy:

Kontynuacja przygód bohaterów pierwszej powieści Aleksandra Makowskiego Bez przebaczenia. Działający na całym świecie polski przemytnik Dominik nadal szuka odwetu na wpływowej amerykańskiej  rodzinie Van Vertów, odpowiedzialnej za śmierć jego przyjaciela i ukochanej kobiety. Tymczasem Dolores, sympatyzująca z Dominikiem agentka Mosadu, oraz jej kochanek Malcolm Grey z wywiadu brytyjskiego odkrywają, że Van Vertowie stoją też za zamachem na prezydenta Kennedy’ego. Pojawia się nowa postać: agentka KGB Jekatierina Iwanowa, która – jak się okazuje – ma bardzo osobiste powody, by również dążyć do zemsty na rodzie Van Vertów, a co z tym idzie – podjąć współpracę z Dominikiem, Malcolmem i Dolores. Międzynarodowa grupa, którą połączył wspólny cel, rozpoczyna zakrojoną na dużą skalę akcję. Jej pierwszym etapem ma być „podstawienie” Martinowi Van Vertowi pięknej Brazylijki Marii. Tymczasem informator Dominika, Harry Adams, rozpoczyna pracę w Białym Domu, jednocześnie utrzymując bliski kontakt z Martinem. Van Vertowie, skupieni na wyborach prezydenckich, w których startuje ich faworyt Richard Nixon, nie dostrzegają, że z każdą chwilą są coraz ciaśniej osaczani…

Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2015, str. 423;

Ostatnia modyfikacja: Kwiecień 16, 2017