Klasyka

Agata Christie – „Tajemniczy przeciwnik”

Written by | Klasyka, Leksykon powieści szpiegowskiej

Agata Christie „Tajemniczy przeciwnik”[1]

Jak łatwo sprawdzić Agata Christie pisała nie tylko kryminały i powieści obyczajowe, ale także książki przygodowe, dla młodzieży i szpiegowskie. „Tajemniczy przeciwnik” mieści się chyba we wszystkich tych kategoriach, bo trudno go nazwać klasyczną powieścią szpiegowską. Ale wywiadowcza intryga jest niewątpliwie jedną z wiodących w tej książce.

Dwoje dwudziestolatków, wkrótce po zakończeniu pierwszej wojny światowej, szuka pracy, która dostarczyłaby im także przygód. Dzięki ogłoszeniu w prasie i zbiegowi okoliczności zostali zwerbowani przez wywiad brytyjski. Mają odszukać przesyłkę, która zaginęła po tym, jak na okręcie zaatakowanym przez niemiecką łódź podwodną, zginął kurier przewożący supertajny dokument.

Dziewczyna, która przejęła dokument okazała się bardzo pomysłowa, ale niestety została przechwycona przez spiskowców planujących zamach stanu w Zjednoczonym Królestwie. Świeżo zwerbowani agenci Prudence Cowley i Thomas Beresford, po wyczerpaniu się wszystkich możliwości działania przez „klasyczny” wywiad brytyjski, mają spróbować odnaleźć utracony pakiet. W tym celu, bez wcześniejszego przeszkolenia, muszą nauczyć się klasycznych narzędzi wywiadowczych: infiltracji, obserwacji, inspiracji, dezinformacji. Nawet tak trudnej sztuki, jak działanie pod przykryciem. Wszystkie te środki działania występują w powieści Agaty Christie, a najciekawsze są rady udzielane młodym ochotnikom przez doświadczonego oficera wywiadu.

Pomimo ogromnego doświadczenia w pisaniu kryminałów Agacie Christie nie udało się uniknąć pewnej pułapki. W tej powieści wszyscy opowiadają wszystko wszystkim. Czyli stale naruszają elementarną zasadę „need to know”, czyli tę która stanowi, że uczestnicy działania mają prawo wiedzieć tylko to co muszą aby prawidłowo wykonać zadanie. To chlapanie językiem powoduje, że sprawa która mogłaby być rozwiązana w kilka dni, przeciąga się tygodniami, a kilka osób zostaje niepotrzebnie narażonych na poważne niebezpieczeństwo.

Z opisu wydawcy:

Amerykanka Jane Finn ma cenne dla brytyjskiego rządu dokumenty, dlatego depczą jej po piętach: pan Brown – „człowiek związany z bolszewikami”, wywiad oraz bogaty kuzyn z Ameryki. W sam środek afery wpadają także Tommy i Tuppence, marzący o ekscytujących przygodach. Nadstawiają karku (dosłownie!), by zdemaskować Browna, uchronić Anglię przed szerzącym się komunizmem i odkryć… wzajemną miłość!

Tommy i Tuppence debiutują w tej powieści, „wnosząc weń wyobraźnię i niekonwencjonalne podejście”. A wszystko za sprawą rozmowy podsłuchanej przez Agatę Christie w kawiarni…

[1] Przekład Jan Zakrzewski, Ewa Krasnodębska, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2013, str. 303;

Ostatnia modyfikacja: Maj 5, 2018