II wojna światowa

Agata Christie – „N czy M?”

„N czy M?” to najbardziej chyba znana powieść szpiegowska napisana przez Agatę Christie. Akcja toczy się w Anglii na samym początku drugiej wojny światowej. W dość typowy dla Agaty Christie sposób: w zamkniętym środowisku, w którym każdy z gości pensjonatu zdaje się ukrywać jakąś tajemnicę. Są tam byli wojskowi, była członkini Irlandzkiej Armii Republikańskiej i uciekinier z III Rzeszy.

Na atmosferę typowego dla autorki kryminału nakłada się zagrożenie wojną. Obawy przed desantem spadochroniarzy, wykorzystaniem zakamarków w nabrzeżnych skałach do przerzucania agentów wywiadu i dywersantów, propagandą i dezinformacją ze strony „piątej kolumny”.

Zadania powierzonego Thomasowi i Prudence Beresfordom nie chce się podjąć żadna komórka brytyjskich służb specjalnych, ponieważ do ich szefów dotarły wyraźne sygnały, że są spenetrowane przez podwójnych agentów. Oficer prowadzący wcześniejsze rozpoznanie siatki niemieckiej został zamordowany. Dlatego są oni zdani na własną inicjatywę, kreatywność i metody raczej detektywistyczne niż kontrwywiadowcze. Trzeba jednak przyznać, że zaplanowana przez Pruddence prowokacja, która doprowadza do szczęśliwego finału, jest bardzo ciekawie zaplanowana i przemyślana w wielu szczegółach.

Stosowane przez przeciwnika tajnopisy, łączność radiowa, a z metod działania dywersje dla odwrócenia uwagi przypominają jak w gruncie rzeczy, w działalności wywiadu, ważne jest planowanie i kreatywność. A mniej lub bardziej zaawansowana technika (bo mamy do czynienia ze środkami znanymi przed II wojną światową) ma znaczenie tylko pomocnicze.

Z opisu wydawcy:

Powolny rytm nadmorskiej miejscowości i pensjonat z ciekawą historią to idealna przykrywka dla N i M – agentów niemieckiego wywiadu. Pozory, jak wiadomo, potrafią mylić… Tuppence i Tom próbują zdemaskować szpiegów wśród gości pensjonatu. Przypadkowy incydent pozwala odkryć prawdę, ale to dopiero początek intrygi! Kiedy Tom znika, Tuppence musi sama wyjaśnić zagadkę porwania dziecka, złamać szyfr i wykonać zadanie, które pomoże aliantom uniknąć chaosu i zmienić losy wojny! Nietypowa powieść Agaty Christie, ale uważny czytelnik odnajdzie w niej „znaki szczególne” autorki.

Tłumaczenie Krystyna Tarnowska, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2015, str. 189;

Ostatnia modyfikacja: Czerwiec 3, 2018